2013-2014 Member List

CPPS

GEPS

A2C2

  Department Representative Alternate Alternate 2
1 Accounting Larry Bergin ??? Gloria McVay  
2 Art Adrian Barr Chun Lok Mah  
3 Biology Ed Thompson Judith Loewen  
4 Business Administration Jana Craft Qingyu Zhang Kathy Ready
5 Chemistry Myoung Lee Sara Hein Frannie Mann
6 Communication Studies Amy Hermodson Emilie Falc  
7 Composite and Material Engineering Beckry Abdel-Magid    
8 Computer Science Tim Gegg-Harrison Bhaskar Iyengar Paul Schumacher
9 Counselor Education Mary Fawcett Jo Hittner  
10 Early Childhood & Elementary Education Sunny Wee spring-Ann Rethlefsen fall-Rod Winters
11 Economics Dan Kauffman Gabe Manrique Laura Carolevschi
12 Educational Leadership Theresa Waterbury    
13 Education Studies Nicholas Wysocki Julie Beddow-Schubert  
14 English Chuck Ripley Paul Johnson  
15 Finance Insum Yang Mark Wrolstad  
16 Geoscience Steve Allard Lee Beatty  
17 Global Studies and World Languages Michael Bowler Weidong Zhang  
18 Health, Exercise & Rehabilitative Sciences Brian Zeller(spring) Peter Sternberg (fall)  
19 History (Paralegal, Law and Society) Greg Schmidt John Campbell  
20 Library Tammi Owens Mark Eriksen  
21 Marketing Robert Newberry Russ Smith  
22 Mass Communication Davin Heckman Ron Elcombe  
23 Mathematics and Statistics Tisha Hooks Jeffrey Draskoci-Johnson  
24 Music (Arts Administration) Greg Neidhart Cathy Schmidt  
25 Nursing Susan Davies Kathy Gorder  
26 Philosophy David Speetzen Ed Slowik  
27 Physics Andy Ferstl Nathan Moore  
28 Political Science and Public Administration Fred Lee Matt Bosworth  
29 Psychology Chuck Schreiber Amanda Brouwer  
30 Recreation, Tourism, & Therapeutic Recreation James Reidy Roger Riley  
31 Rochester Teacher Education Program Nancy Eckerson Carrie Brouse  
32 Social Work Jay Palmer Charissa Eaton  
33 Sociology/Criminal Justice/Geography Nicole Civettini
Brian Aldrich  
34 Special Education Jeanne Danneker Carol Long Steve Street
35 Theatre and Dance (Dance) Jim Williams Peggy Sannerud  

Women and Gender Studies
CAST
OCED
HLA

CPPS 2013-2014 Member List

  College Representative Department
1 College of Science & Engineering Ed Thompson Biology
2 College of Science & Engineering Bhaskar Iyengar Computer Science
3 College of Education Julie Beddow-Schubert Education Studies
4 College of Education Nancy Eckerson / Carrie Brouse Rochester Education
5 College of Liberal Arts Charles Schreiber Psychology
6 College of Liberal Arts    
7 College of Nursing & Health Sciences Kent Hansen Health, Exercise & Rehabilitative Sciences
8 College of Nursing & Health Sciences Linda Smith Nursing
9 College of Business Bob Newberry Marketing
10 College of Business Brian Joo Business Administration

 

GEPS 2013-2014 Member List

  College Representative Representing Program Department Term
  College of Liberal Arts Rita Rahoi-Gilchrest Director (ex-officio) Communication Studies  
           
1 College of Liberal Arts Andrew Higl English English 2013-2016
2 College of Liberal Arts Amy Hermodson Communication Studies Communication Studies 2012-2015
3 College of Liberal Arts Tisha Hooks Mathematics Mathematics & Statistics 2011-2014
4 College of Liberal Arts James Williams Liberal Arts Theatre & Dance 2011-2014
5 College of Science & Engineering Tim Gegg-Harrison: chair Science & Engineering Computer Science 2011-2014
6 College Business Dan Kauffman Business Economics 2013-2016
7 College of Education Jeanne Danneker Education Special Education 2013-2016
8 College of Nursing & Health Sciences Connie Mettille Physical Development & Wellness Health, Exercise, Rehabilitative Sciences 2012-2015
9 College of Nursing & Health Sciences Annette Caflisch Nursing & Health Sciences Nursing-Rochester 2013-2016